021-66914318 info@mgsadr.com

بازرسی و نمونه برداری

خدمات بازرسی و نمونه برداری کالا در شرکت معیار گستر صدر

شرکت معیارگستر صدر با اخذ گواهینامه مورد تایید سازمان ملی  استاندارد ایران جهت بازرسی و نمونه برداری از کالا های داخلی و صادراتی و نمونه برداری از کالاهای وارداتی، با در اختیار داشتن متخصصین در امر بازرسی در سراسر کشور به عنوان بازوی اجرایی  سازمان ملی استاندارد  قادر به ارائه خدمات بازرسی کالا در زمینه های زیر می باشد:

– مواد غذايي، محصولات كشاورزي و روغن هاي گياهي

– نفت، مواد نفتي و پتروشيمي: پتروشيمي

– مواد معدني و ساختمانی

– كالاهاي مصرفي

– كالاهاي صنعتي: به استثناء ماشين آلات سنگين، راهسازي، معدني، كشاورزي، انواع جرثقيل، مخازن تحت فشار، ليفتراك و تجهيزات شهربازي

  نمونه برداري

 برداشت مقداري از محصول كه در مراحل توليد، نگهداري و يا از محل هاي تمركز عرضه و فروش بر طبق روش نمونه برداري مشخص، انجام مي شود.

پلمپ كردن نمونه

 عبارت است از محافظت از نمونه، توسط ابزارهاي مناسب براي پيشگيري از هر نوع دخالت غير مجاز كه با برچسب امنیتی شرکت پلمپ مي گردد.

نمونه شاهد

 نمونه اي كه همزمان با نمونه اصلي با شرايط يكسان نمونه برداري شده و عينا مشخصات مندرج بر روي نمونه اصلي بصورت غير قابل تغيير برروي آن نوشته مي شود.

ميزان نمونه

منظور تعداد، مقدار و يا حجمي از نمونه است كه طبق استاندارد ملي مربوطه جهت انجام آزمون ها بايستي نمونه برداري شود.

چرا باید نمونه گرفت؟

ممکن است این سوال برای بازرسان پیش بیاید که اساساً چرا باید نمونه گیری کرد. دلایل بسیاری وجود دارد که علت اخذ نمونه را توجیه می کند. از برزگری که یک هکتار زمین زیر کشت دارد و می خواهد با گرفتن دو سنبله از محصولش به کیفیت کل محصول خود از لحاظ کیفی پی ببرد تا سازنده تلویزیونی که امیدوار است با نمونه برداری از دستگاه های گیرنده اش حداکثر طالبین و تماشاگرها را بخود اختصاص دهد و یا خریداری که بهر حال آرزو دارد بازرسان با آزمون تعدادی از محصول خریداری شده اش گواهی قبولی برای همه محصول صادر کنند، با پیروی از اصول و روش های مطمئنی مستخرج از تئوری آماری و دانش محصول
نمونه برداری از تعریف یک امید یا آرزو به یک فصل مهارتی بدل می شود. در نتیجه وقتی صحبت از اخذ نمونه ای می شود که در
برگیرنده کیفیت محصول است، آن وقت نمونه بردار باید آموزش و مهارت لازم را برای اخذ نمونه کسب کند.

در حقیقت از نمونه انتظار کسب اطلاعات را داریم تا در نهایت بتوانیم آن برزگر یا تولید کننده یا خریدار را مطلع کنیم که نمونه ماخذه مشتی است از خروار و یا:

  • نمونه شاهد کیفی کل محصول است عاری از آلاینده ها و آلوده کننده ها، الزامات خریدار را پوشش می دهد، دارای رطوبت و وزن مشخصی است.

کلیه اطلاعات فوق مشتری را راضی می کند که کالا را بخرد یا منصرف شود.

مراحل نمونه برداری

نمونه برداری در 5 مرحله ذیل صورت می گیرد:

دستور بازرسی

اخذ نمونه (تهیه نمونه برای آزمون)

  • گزارش بازرسی

آنالیز یا تست نمونه

گواهی و گزارش پایانی

آیا نمونه برداری از کالاهای انباشته صورت می گیرد؟ Stock Pile

اگر نمونه برداری از کالای انبار شده اخذ می شود، باید توجه داشت که به علت “گرواتیه” یا اصل ثقل، دانه های درشت در  دامنه کوهه تجمع می کنند، در حالیکه دانه های سبک در قسمت های بالایی کوهه قرار می گیرند. پس هنگام برداشت هر increment باید هم از دامنه و هم از بالای کوهه انبار شده نمونه گیری بعمل آید.

آیا نمونه برداری از دستگاه های در حال تخلیه یا بارگیری اخذ می شود؟ Moving Belt-Evacuator

چنانچه از روی تسمه نقاله نمونه برداری می شود، بازهم به علت خاصیت ثقل، دانه های درشت در مرکز تسمه تجمع می شوند. پس از هم از لبه و هم از وسط و هم از انتهای عرض نقاله باید نمونه گیری کرد. ضمناً به جهت حفظ نرخ برداشت می توان قسمتی از تسمه نقاله را با رنگ سفید مشخص کرد که هر بار این قسمت رنگ شده در مقابل نمونه بردار قرار گرفت، یک نمونه برداشت کند.

از لینک زیر می توان به شرکت‌های بازرسی تایید صلاحیت شده فعال در امر نمونه برداری و بازرسی کالاهای تولید داخل و صادراتی (ملی) دسترسی داشت .

 

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه

ساعت 8:30 الی 16:30

دفتر مرکزی

 تهران میدان انقلاب اسلامی ابتدای خیابان آزادی جنب بانک مسکن  پلاک 15 (پاساژ صفویه) طبقه دوم واحد 8

واحد آسانسور

تهران میدان انقلاب اسلامی ابتدای خیابان آزادی بین بانک کشاورزی و سینا پاساژ صفویه طبقه دوم  واحد 33

واحد آزمایشگاه

تهران میدان انقلاب اسلامی ابتدای خیابان آزادی جنب بانک مسکن پلاک 15 (پاساژ صفویه) طبقه دوم  واحد7